>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
GÖYNEM TARİHİ Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

GÖYNEM TARİHİ

Aşağa gitmek

GÖYNEM TARİHİ Empty GÖYNEM TARİHİ

Mesaj tarafından Göynemliler.Net Ptsi 14 Ocak 2019 - 18:25

GÖYNEM TARİHİ
GÖYNEM TARİHİ Dsc00510
Milllet olarak tarihimize her zaman önem veririz.Sohbet ortamlarında tartışır,aslımızın nereden geldiği ve özelllikle yaşadığımız köy ve beldelerin ne zaman kurulduğu hakkında sorular sorarız.Belgelere dayanmayan kulaktan kulağa geçen bilgilerlerle tarihimizi gelecek kuşaklara aktarırız.Bu konu Beldemiz olan Göynem içinde geçerlidir.İlk yerleşim yerinin Ören-Gırcaz ekseninde olduğu ve oradan ikiye ayrıldığı,bir bölüm yukarı(Göynem) bir bölümünde Geydeş’in şu anda olduğu yere yerleştikleri yönünde bir kanı mevcuttur.Daha sonra Göynem'in yayla evi olarak bilinen Muarönü(Pınarbaşı)nın 150-160 yıl önce Göynem'den gidenler tarafından kurulduğu biliniyor.Benim kendiminde gördüğü ve 16.-17. Yüzyıla ait bir belgede Geydeş Köyü Gaşşaklı nahiyesine bağlı bir köy olarak görülmektedir.Göynem’in geçmişi ve tarihi ilgili en büyük kanıt Kocamezarlık’tır.Buradaki eski mezar taşlarından birinin 450 yıllık olduğu söylenmektedir.Gerçek tarih kayıtlarına ulaşmak ise Osmanlı zamanında tutulan tahrir defterleri verilerinin incelenmesinden geçmektedir.Tahrir defterleri,vergi mükelleflerinin ve toprak sahiplerinin isimlerinin bulunduğu defterlerdir.Selçuk üniversitesi T.C ****** ilke ve inkılapları ana bilim dalı yüksek lisans öğrencisi Hemşehrimiz Haydar acet Göynem tarihi hakkında çalışmalar yapmaktadır ve bazı belgelere ulaşmıştır. Öncelikle elinde 16.yüzyıla ait Göynem isminin geçtiği bir doktora tezinin var olduğunu söylüyor. Ama bu teze konu olan asıl belgelere şu anda ulaşamadığını ekliyor,Haydar Acet.
                        

                  19.YÜZYILDA GÖYNEM

Haydar Acet’in ulaştığı belgelerden bir tanesi 1818 yılına ait vergi defteri kayıtları.Bu kayıtta adı geçen köyler; Derelü Çayak -Lerma-Göynem-Başlar-Zekeriyya-Bodamya olarak belirtilmektedir.Bu kayıtlarda Göynem ile birlikte Geydeş ismininde olduğunu düşünen Haydar acet,Geydeş yazının tam net okunmadığını belirtiyor. Bu kayıtlara göre Göynem 1402 para tutarında vergi ödemiştir.
GÖYNEM TARİHİ Blge1_10
1818 yılna ait İlam haracı,taşıma vergisi vs. vergilerin kaydı.Göynem bu kayıtta 1402 para tutarında vergi ödemiştir.


Bu kayıtlarda ayrıca Manavgat Kazası ve karyeleri(köy,belde,yada kalıcı iskanın olduğu küçük yerleşim yerleri) olarak belirtilmektedir.Buradan yola çıkarsak; 1800lü yıllarda Alaiye Sancağı-Manavgat kazası-İbradi nahiyesi-Göynem köyü olarak kayıtlarda geçmektedir.Daha sonları Akseki’nin gelişip büyümesiye Akseki’ye bağlı bir köy olduğumuz malumdur.Ama Akseki’ye ne zaman bağlandğımız konusunda bir belge şu anda mevcut değildir.


                              20.YÜZYILDA GÖYNEM

Akseki’den sonra 1890ların sonları ve 1900lerin başlarinda İbradi’nın kaza merkezi olduğu ve Göynem köyü olarak İbradi’ya bağladığımızın kayıtlarda mevcut olduğunu söylüyor,Haydar acet.Daha sonra Dalayman köyünün 1902 yılında İstanbul’a bir yazı yazdığı ve İbradı’dan ayrılıp Seydişehir’e bağlanmak istediklerini; ve ilk olarak Dalayma’nın Seydişehir’e bağlandığını söylüyor.
GÖYNEM TARİHİ Blge2210
1914 yılında Göynem ve çevre köylerin Seydişehir'e bağlandığını gösteren belge
Develet Coğrafi koşullarıda gözününe alarak Göynem ve diğer çevre köyleride 1914 yılında Seydişehir’e bağlamıştır.1967 yılına kadar Seydişehir’e bağlı kalan Göynem,1967 yılında Beyşehir’e ve 1987 yılındada Derebucak ilçesine bağlanmıştır.

Not: Haydar Acet kardeşimizin çalışmaları doğrultusunda yeni belgeler elimize ulaştıkça Göynem Tarihi üzerine yazılarımız devam edecektir.

Kaynak: Haydar Acet
Yazan: Nazım erkök
GOYNEMLİLER.NET
Göynemliler.Net
Göynemliler.Net
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 79
Yaş : 52
Nerden : Norvec
Kayıt tarihi : 21/01/09

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


GÖYNEM TARİHİ Empty
arama
Özel Arama